6 powodów, dla których nie warto stawiać na komputery z marketów

Nieźle wyglądają, są zachwalane przez sprzedawców, a banery z daleka informują nas o ich nowej, promocyjnej, okazyjnej cenie. Wiele osób daje się złapać w sidła reklamy decydując się komputery z marketów i zdarza się, że są zadowoleni z wyboru, ponieważ w gruncie rzeczy nie znają alternatywy. Naszym zdaniem zakup tego typu sprzętu jest jednak obarczony sporym ryzykiem. Dlaczego? Oto kilka powodów.

komputery z marketów

Ładny wygląd to nie wszystko

Trzeba przyznać, że laptopy marketowe często wyglądają naprawdę dobrze, mają ciekawy design i przyciągają wzrok potencjalnego klienta. I o to właśnie chodzi, ale jak mówią stare przysłowia, nie oceniaj cukierka po papierku, książki po okładce itp. Oprócz samego designu, nawet najciekawszego, liczy się bowiem również jakość wykonania oraz to, co znajduje się w środku takiego komputera.

Plastikowa obudowa

Zaczynamy od obudowy, która często kusi wyglądem, ale zazwyczaj na tym się kończy. Plastikowe zawiasy, a często i cała obudowa, to standard jeśli chodzi o komputery z marketów. Jak wiadomo, plastik nie należy do zbyt wytrzymałych materiałów, dlatego tego typu komputery mają dużo mniejszą trwałość, poszczególne elementy szybciej się zużywają lub po prostu łamią, a w przypadku upadku potrafią się praktycznie rozpaść na kawałki.

Jakość podzespołów

Najnowszy procesor, duży dysk i sporo pamięci RAM to rzeczy bardzo ważne, ale wpływ na wydajność komputera ma nie tylko specyfikacja techniczna, lecz również jakość wykonania poszczególnych elementów, a także zasilacz, karta graficzna, system chłodzenia itp. Niestety, nieraz okazuje się, że marketowy komputer o całkiem niezłej konfiguracji wcale nie pracuje tak dobrze, jak się spodziewaliśmy, a krótko po okresie gwarancyjnym ogólnie zaczyna się „sypać”.

Byle do końca gwarancji

No właśnie. Sprzedaż musi się kręcić, a producenci „przystępnych cenowo” komputerów przeznaczonych na masowy rynek doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są one przeznaczone do stosunkowo krótkiej eksploatacji. Nie zawsze wiedzą o tym również klienci, wydając pieniądze na laptopa i mając nadzieję, że posłuży im on przez najbliższych kilka lat. Oczywiście jest taka szansa, ale w wielu przypadkach mamy nieodparte wrażenie, że niektóre elementy komputerów marketowych są skonstruowane tak, by ich żywotność odpowiadała okresowi, na jaki obowiązuje gwarancja.

Sprzedawcy, a nie doradcy

Warto zwrócić również uwagę na sposób i jakość obsługi w marketach, gdzie komputery są jednym z wielu towarów, a zadaniem sprzedawców jest zachwalanie konkretnych modeli i jak najszybsze opróżnienie magazynów. Trudno w tym przypadku o profesjonalistów, którzy dostosują konkretny model i jego konfigurację do naszych potrzeb.

Jakość musi kosztować

Nie twierdzimy, że komputery z marketów do niczego się nie nadają, ale decydując się na kupno tego typu produktów, warto zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka. Niestety, jeśli zależy nam na dobrym, trwałym i wytrzymałym sprzęcie, musimy również brać pod uwagę kwestie finansowe i liczyć się w większym wydatkiem. Alternatywą są w tym przypadku komputery poleasingowe, czyli doskonałej jakości sprzęt klasy biznes, który możemy kupić w przystępnej cenie, często dużo taniej niż gorszej jakości sprzęt marketowy. Zapraszamy zatem do naszego salonu, gdzie profesjonalni doradcy pomogą Wam wybrać produkty na najwyższym poziomie, dostosowane do Waszych potrzeb i portfeli.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.