Co warto wiedzieć na temat dysków SSD?

Dyski SSD stają się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na szybkość, która zdecydowanie poprawia jakość pracy na komputerze. To bardzo ważna kwestia przy wyborze sprzętu, ale – ja to w życiu bywa – nie zawsze jest to rozwiązanie idealne. Zanim podejmiemy decyzję, warto poznać kilka faktów na temat różnić między napędem półprzewodnikowym SSD i „klasycznymi” twardym dyskiem HDD.

Dyski SSD

Duże przyśpieszenie

Zdecydowanie krótszy czas dostępu do danych to podstawowa zaleta SSD, dlatego warto wymienić ją na pierwszym miejscu. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o przepustowość, klasyczny dysk talerzowy (HDD) to najczęściej najwęższe gardło w komputerze biorąc pod uwagę płytę główną, grafikę, procesor, kartę sieciową itd. Dyski SSD wypełniają tę lukę, co daje bardzo konkretne i zauważalne efekty, które zadowolą zarówno zaawansowanych, wymagających użytkowników, jak i właścicieli starych komputerów, wymagających odświeżenia i przyspieszenia.

Energooszczędność

Oczywiście szybkość to nie jedyny atut SSD. Tego typu dyski nie posiadają ruchomych części, a co za tym idzie pobierają znacznie mniej energii niż napęd dysku twardego. Ma na to również wpływ fakt, że napędy półprzewodnikowe dużo słabiej się nagrzewają i wymagają mniej chłodzenia. Jest to ważne między innymi w przypadku laptopów, gdy bateria jest mniej obciążona i po prostu dłużej pracuje.

Bezgłośność

Kolejny plus to brak efektów dźwiękowych podczas pracy napędu SSD, co ma znaczący wpływ na nasz komfort korzystania z komputera. Wewnątrz tego dysku nie ma elementów mechanicznych, zatem – w przeciwieństwie do HDD – podczas pracy lub grania nie słyszymy charakterystycznego szumu czy wirowania.

Pojemność

Niestety, dyski SSD posiadają również minusy i należy zaliczyć do nich pojemność. Oczywiście w sprzedaży są dostępne napędy półprzewodnikowe o sporej pakowności, ale z pewnością nie mogą one konkurować cenowo z podobnymi dyskami HDD i dla większości osób są to zwyczajnie zbyt drogie rozwiązania. Całe szczęście ich cena też będzie stopniowo spadać i prawdopodobnie za jakiś czas będą one dostępne na każdą kieszeń. Na razie jednak pozostaje nam czekać.

Co z trwałością?

Generalnie uznaje się, że dyski SSD są mniej żywotne niż HDD, a co za tym idzie, krócej nam posłużą w komputerze. Jest to związane z tym, że za każdym razem, gdy zapisujemy dane na dysku półprzewodnikowym, zużywamy komórki pamięci flash. Co prawda wiele testów wykazuje, że faktyczna żywotność tego typu napędów jest w pełni satysfakcjonująca dla użytkowników i można z nich korzystać przez wiele lat, ale praktyka pokazuje, że często zależy to od producenta oraz podzespołów użytych w dysku. Warto też dodać, że w przypadku awarii odzyskanie danych z dysku SSD jest dużo trudniejsze niż z dysku HDD, jeśli w ogóle jest możliwe.

Dwa w jednym!

Biorąc pod uwagę plusy i minusy dysków SSD i HDD, najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem wydaje się być połączenie ich możliwości i wykorzystanie obu napędów. System stawiamy wówczas na dysku SSD, dzięki czemu komputer chodzi nam sprawnie i szybko, a dysk HDD może nam służyć jako magazyn, w którym przechowujemy duże pliki i ważne dane.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.