Laptop na studia – laptop dla studenta – ekspert z Computer Alliance radzi

Laptop na studia – laptop dla studenta

Laptop na studia – laptop dla studenta. Okres wakacyjny i powakacyjny to dobry moment, aby zainwestować w dobry laptop na studia. Warto dobrze przeanalizować ofertę sklepów. Bardzo często zdarza się, że marketowi sprzedawcy bazują na niewiedzy klientów i pod przykrywką marki sprzedają najgorsze serie laptopów. Naszym zdaniem warto zainwestować w laptop, który posłuży nam co najmniej przez cały okres studiów i po tym okresie będzie miał nadal dobre i wydajne podzespoły.

Zatem zaczynamy poszukiwania twojego uczelnianego towarzysza! Nie masz pomysłu na laptop na studia dla siebie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się na co należy zwrócić uwagę kiedy planujesz kupić laptop na studia.

LAPTOP NA STUDIA

1. Laptop na studia – Mobilność sprzętu

Mobilność dla każdego użytkownika oznacza coś innego. Jednemu użytkownikowi wystarczy możliwość pracy na baterii, ale pracujesz głównie w domu lub akademiku. Wtedy nie będzie Ci potrzebny ultramobilny laptop. Przy takim wykorzystaniu sprzętu sprzęt może być nieco cięższy i dzięki temu będzie mógł mieć większe rozmiary. Taki laptop warzy średnio około 2 – 2,5kg.

Jeżeli jednak laptop będzie Ci często towarzyszył poza domem i podczas wykładów i ćwiczeń na uczelni. Wtedy zdecydowanie warto zwrócić uwagę na niską masę laptopa. Nie chciałbyś przecież, codziennie dźwigać kilkukilogramowej stacji roboczej na każde zajęcia. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, aby masa sprzętu była możliwie jak najmniejsza. Warto też sprawdzić recenzje lub opis danego laptopa ile pracuje na baterii bez zasilania. To ważny aspekt jeżeli planujemy dłużej pracować bez źródła prądu.

2. Laptop na studia – Ile czasu zamierzasz używać tego laptopa?

Podczas poszukiwań i zakupu laptopa należy zadać sobie pytanie podstawowe pytanie: jak często zamierzamy zmieniać zakupiony laptop na studia? Praktycznie każdy konsumencki laptop dostępny w marketach jest tak zaprojektowany, aby maksymalnie zminimalizować koszty produkcji. Producent tak projektuje sprzęt, aby zaraz po skończeniu okresu gwarancyjnego sprzęt się zepsół. A ty będziesz musiał go naprawiać. Często koszt naprawy marketowego sprzętu jest porównywalny z nowym laptopem. I kółko się zazębi. Producent zarabia a ty wydajesz. W skrócie: „zwykłe” laptopy są projektowane tak, by wytrzymać około dwóch lat.

Jeśli chcesz, by Twój laptop wytrzymał dłużej, to szukaj laptopów z linii biznesowej.

Przykładami takich laptopów są:

Żywotność takich laptopów jest zdecydowanie dłuższa od marketowego (plastikowego) sprzętu. Oczywiście, jak się pewnie spodziewasz, za lepiej wykonanego laptopa przyjdzie Ci więcej zapłacić. Osobiście jesteśmy zdania, że kupowanie laptopa poniżej 2500zł ze sklepu nie ma generalnie sensu. Laptopy poniżej 2500zł z marketu są tragicznej jakości i wydajności, która nie pozawala na komfortowe użytkowanie. Jeśli na sprzęt masz do wydania mniej niż 2500zł – szukaj przede wszystkim latpoów poleasingowych u sprawdzonych dostawców np. Salon Computer Alliance

3. Laptop na studia – Jaki powinien mieć ekran?

Przede wszystkim matowy i możliwie jak największy. Prawdziwą zmorą są odblaskowe ekrany, które są zmorą dla użytkowników próbujących pracować na nich poza biurem. Odblaskowy ekran przy mocnym świetle zwyczajnie utrudnia pracę. Pamiętajmy matowy i możliwie jak największy.

Krótko mówiąc: zwróć uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie sprzęt posiada matowy, czy odblaskowy ekran (glare). Jeśli się błyszczy – postaraj się o wersję z ekranem matowym. Oszczędzi Ci to wielu nerwów, a nawet – o ironio – pracy na baterii.

Warto też aby rozdzielczość była odpowienia. Małe i średnie laptopy do 15 cali powinny mieć rozdzielczość przynajmniej HD+, a większe Full HD czyli 1920×1080 pikseli. Bardzo wygodne są też laptopy z matrycą IPS. Kąt widzenia w takich laptopach wynosi niemal 180 stopni i jest bardzo wygodny w użytkowaniu.

4. Laptop na studia – Wymienność baterii

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwróć uwagę to wymienność baterii w laptopie. Warto zainwestować w laptop na studia, który będzie miał możliwość wymiany baterii. W odwrotnym przypadku, kiedy laptop ma wbudowaną baterię, czeka Cię oddanie laptopa do serwisu o wyłożenie niemałych pieniędzy. Pamiętaj, że bateria w laptopie może (w zależności od jej zużycia) nadawać się do wymiany już po roku.

Aktualnie jest to najszybciej zużywający się element komputerów przenośnych, którego uszkodzenie raczej (poza skrajnymi przypadkami eksplozji – doskonale znanych Ci z internetowej nagonki na Samsunga Galaxy Note 7) nie powoduje „śmierci” laptopa, ale, co oczywiste, uzależnia Cię od stałego źródła zasilania. Upewnij się, czy w laptopie który chcesz zakupić wymiana baterii wiąże się z demontażem całości i utratą gwarancji, czy nie. W laptopach linii biznesowych takiego problemu nie ma. Warto również wspomnieć o tym, że baterie do linii biznesowych są znacznie tańsze niż do komercyjnego sprzętu marketowego.

Przykłady laptopów z bardzo mocną baterią:

5. Laptop na studia – Karta graficzna. 

Dzisiejsze zintegrowane układy graficzne przez najbliższe kilka lat w 100% wystarczą Ci do prostych gier, oglądania filmów, pracy z tekstem, przeglądania Internetu etc. Nie zabraknie im mocy. Idealnie sprawdzą się do prowadzenia notatek, pisania pracy dyplomowej czy przygotowywania prezentacji i grafiki.

Przykładem są tu układy Intel HD, które wyśmienicie radzą sobie z tymi zadaniami (no może poza materiałami wideo w 4k).
W dodatku zintegrowane układy graficzne są praktycznie bezawaryjne, warto o tym pamiętać.

6. Laptop na studia – Dysk? Koniecznie SSD + dysk przenośny

Wyobraź sobie, że masz do przedstawienia prezentację na zajęciach, a Twój laptop się uruchamia. I uruchamia. I uruchamia. W nieskończoność. Instaluje aktualizacje i uruchamia się nieskończoność drugi raz, czas Twojej prezentacji wydłuża się do granic absurdu, lub w ogóle mija Ci czas.

Twój laptop powinien mieć dysk twardy typu SSD, a Twoje ważne dane powinny być cyklicznie przerzucane na leżący sobie gdzieś w spokoju dysk przenośny na USB 3.0. Znacząco niweluje to także szansę na utratę danych w skutek upadku laptopa (a zdarza się, zdarza), który w pewnym momencie sam w sobie będzie dużo mniej wart, niż Twój licencjat, czy praca magisterska. Na pewno będzie Ci łatwiej zdobyć nowy sprzęt, niż zbierane latami materiały i notatki.

LAPTOP NA STUDIA – PODSUMOWANIE

Podsumowując idealny laptop dla studenta, który nie wymaga od sprzętu wysokiej wydajności w grach, a użyteczności, cechuje się:

  • wysoką mobilnością i niską masą
  • matrycą 13, 14, 15,6 cala (17 calowe są już po prostu ogromne)
  • dobrym wykonaniem przez firmę, której można ufać (odradzam multimedialne „zabawki”)
  • matowym ekranem
  • prosto wymienialną baterią (możesz uprzedzić fakt i od razu kupić zapasową)
  • zintegrowanym układem graficznym
  • dyskiem twardy SSD

Poniżej kilka modeli laptopów idealnych na studia.

DELL Latitude e6230

DELL Latitude e6330

Lenovo X1 Carbon

Laptopy z linii biznesowych w najelpszej cenie na rynku – Warszawa i Łóź