4 najważniejsze zasady użytkowania laptopa

Chyba każdy chce, by komputer służył mu jak najsprawniej i jak najdłużej. Dlatego warto przypomnieć sobie podstawowe zasady użytkowania laptopa.

Chyba każdy chce, by komputer służył mu jak najsprawniej i jak najdłużej. Oczywiście w głównej mierze zależy to od sprzętu, jaki mamy, ale jest kilka rzeczy, które mają wpływ na jego pracę oraz żywotność. Dla większości osób nie są to rzeczy nowe, ale warto przypomnieć sobie podstawowe zasady użytkowania laptopa.

zasady-użytkowania-laptopa

Uważaj, na czym stawiasz laptopa

Komputer przenośny powinien stać na twardym i stabilnym podłożu. Zdajemy sobie sprawę, że najwygodniej jest położyć sobie komputer na kolanach lub pracować w komfortowej pozycji z laptopem na kołdrze, kocu, poduszce itp., ale nie wpływa to dobrze na system chłodzenia. Po pierwsze uniemożliwia odpowiedni obieg powietrza, a po drugie do środka dostają nam się „kłaczki”, przez co chłodzenie staje się mniej wydajne. Jeżeli zatem nie lubimy pracować przy stole, używajmy chociaż specjalnych podstawek.

Patrz, co instalujesz

Instalując nowe oprogramowanie, zwracajmy uwagę na to, co wraz z nim zatwierdzamy i zapisujemy na naszym komputerze. Często bowiem w takich przypadkach „przy okazji” instalują nam się programy, które wcale nas nie interesują, zupełnie nam się nie przydadzą, a jednocześnie mają wpływ na szybkość pracy komputera. Dodatkowo – jeśli już jesteśmy przy szybkości – spory wpływ ma na nią również to, co znajduje się na naszym pulpicie. Wyrzućmy z niego jak najwięcej rzeczy, a jeżeli chcemy mieć do nich szybki dostęp, pozostawmy tu jedynie skróty, a nie cały elementy.

Dbaj o czystość komputera

Czysty powinien być nie tylko pulpit, ale cały laptop. Warto od czasu do czasu przeczyścić klawiaturę za pomocą odkurzacza – oczywiście bardzo delikatnie, nie dociskając zbyt mocno, by nie odpadły nam przyciski. Obudowę laptopa możemy przetrzeć delikatnie zwilżoną ściereczką, a do czyszczenia ekranu używajmy specjalnych środków lub ewentualnie ściereczki z niewielką ilością płynu do szyb. Wnętrze komputera najlepiej jest przeczyścić sprężonym powietrzem, ale jeżeli niezbyt się na tym znamy, zwróćmy się z tym do specjalisty. Jeżeli zadbamy o czystość komputera, praca na nim będzie dużo przyjemniejsza i posłuży nam on dłużej.

Odpowiednio użytkuj baterię

Jest wiele mitów na temat wydłużania żywotności baterii w laptopie, jednak ani jej wyciąganie, ani stałe ładowanie i podłączenie do zasilania raczej w tym nie pomogą. Jeżeli chcemy dobrze wpłynąć na jej pracę, pozwólmy się jej wykazać i mniej więcej raz na dwa tygodnie popracujmy na samej baterii. Jeżeli od czasu do czasu popracuje, jej zdolności zdolności do zachowania energii powinny być zachowane na dłużej.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.