9 faktów na temat ThinkPad’ów, o których mogliście nie wiedzieć

Dla nas to jedna z najlepszych linii komputerów biznesowych, przez wiele osób uznana nawet za kultową. Lenovo ThinkPad od lat wyznacza trendy i trafia w gusta najbardziej wymagających odbiorców. Postanowiliśmy zatem przybliżyć kilka faktów i ciekawostek na temat tych komputerów, z których zapewne nie zdaje sobie sprawy wielu ich użytkowników.

Lenovo ThinkPad

♦ ThinkPady posiadają specjalny system ochrony danych na wypadek upadku komputera lub innych, gwałtownych ruchów. Mechanizm chroniący dysk twardy był pierwszym tego typu rozwiązaniem wprowadzonym w laptopach, a inspiracją do jego zastosowania było działanie poduszek powietrznych w samochodach.

♦ Kolejna inspiracja to … skrzydła sowy. Inżynierowie Lenovo na podstawie obserwacji bezgłośnego lotu tych ptaków skonstruowali unikalne łopatki wentylatorów umieszczanych w modelach ThinkPad, czego wynikiem jest lepsze i cichsze chłodzenie.

♦ I jeszcze jedno zaczerpnięcie z natury – gumowe stopki, które możemy znaleźć na spodzie laptopa powstały na podstawie obserwacji kocich łap i ich zachowania.

♦ Domeną ThinkPadów od początku był wyjątkowy design. Na szczególną uwagę zasługuje model 701C z 1995 roku, zwany również Motylem, w którym zastosowano projekt składanej klawiatury. Pomysł zrobił wówczas piorunujące wrażenie, został uznany za arcydzieło projektowania, a komputer do dziś ma swoje miejsce w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

[youtube id=”SLj3aCfqzOM” align=”center” autoplay=”no” maxwidth=”600″ parameters=”https://www.youtube.com/watch?v=SLj3aCfqzOM”]

♦ ThinkPad to notebooki do zadań specjalnych, dlatego ze słynnego Motyla korzystał nawet James Bond w filmie „GoldenEye”. Inne modele ThinkPadów „zagrały” m.in. w takich filmach jak „Krwawy diament” czy „Transformers 3”.

 

♦ ThinkPad wyznacza trendy i wprowadza nowatorskie rozwiązania. To w notebookach tej serii po raz pierwszy zastosowano m.in. zintegrowany napęd CD ROM/DVD ROM, klatkę wzmacniającą Roll Cage, certyfikowany moduł WiFi czy zintegrowany, biometryczny czytnik linii papilarnych.

♦ Wiele laptopów ThinkPad było i jest wykorzystywanych w misjach kosmicznych. Pierwszy z nich został wyniesiony w przestrzeń pozaziemską w grudniu 1993 roku na pokładzie wahadłowca Endeavour, lecącego z misją mającą na celu naprawę Teleskopu Hubble’a.

♦ Legendarną wytrzymałość tych laptopów testowano na wiele sposobów. W 2009 roku, podczas jednego z takich eksperymentów, Lenovo ThinkPad T400s został przejechany przez ciężarówkę. Co prawda po tym „incydencie” nie można go było uruchomić, ale większość podzespołów została sprawna i z łatwością można było odzyskać dane. Test wypadł naprawdę nieźle, biorąc pod uwagę, że pojazd ważył 13 ton.

[youtube id=”xBcW90ngh4g” align=”center” autoplay=”no” maxwidth=”600″ parameters=”https://www.youtube.com/watch?v=xBcW90ngh4g”]

♦ Nie każdy użytkownik ThinkPada zwraca uwagę na niebieski przycisk ThinkVantage, który może się okazać bardzo pomocny. Za jego pomocą możemy skonfigurować komputer i rozwiązać sporo problemów bez pomocy specjalistów od IT.