Jak dbać o baterię w laptopie?

Bateria w laptopie i jak najdłuższe zachowanie jej trwałości to jeden z tematów, wokół którego narosło wiele mitów. Co ciekawe, sporo pomysłów i sposobów na jej odpowiednie użytkowanie, które możemy usłyszeć od znajomych i znaleźć w internecie wzajemnie się wyklucza. My również postanowiliśmy dorzucić swój kamyczek do tej dyskusji i przedstawić kilka porad, które faktycznie wydłużą żywotność Waszej baterii.

Jak-dbać-o-baterię-w-laptopie

Wyjmować, czy nie wyjmować?

Mimo, że laptopy z założenia są mobilne, większość osób i tak używa ich głównie w domu, przy stałym podłączeniu do zasilania. Niektórzy w trosce o baterię wyjmują ją nawet ze swojego komputera, chcąc wydłużyć jej żywotność. Przy normalnym użytkowaniu nie ma to jednak najmniejszego sensu, ponieważ współczesne baterie w momencie, gdy są w pełni naładowane nie pobierają już prądu i nie można ich „przeładować”. Warto również zwrócić uwagę, że baterie nieużywane tracą swoje właściwości, a trzymając je na miejscu (czyli w laptopie) nie musimy się obawiać utraty danych podczas awarii prądu. Zresztą w wielu współczesnych laptopach baterie są zainstalowane na stałe i nawet nie mamy możliwości ich wyjęcia. Sami producenci powoli zatem ucinają odwieczną dyskusję 🙂

Nie rozładowujemy baterii do końca

Kolejnym mitem jest stwierdzenie, że jeżeli korzystamy z baterii w laptopie, najlepiej jest ją zużywać do samego końca, aż całkowicie padnie. Po pierwsze, w niczym to nie pomoże, a po drugie może Wam bardzo zaszkodzić. Jeżeli zatem komputer zgłosi nam komunikat, że potrzebuje podłączenia do prądu i za chwilę zostanie wyłączony, to nie próbujmy go ponownie włączać, by wykorzystać resztki jego energii. W ten sposób możemy tylko dobić baterię, która przy totalnym rozładowaniu może zupełnie stracić pojemność, przez co nie damy rady ponownie pobudzić jej ogniw i jedyną, sensowną rzeczą będzie jej wymiana.

Cykle ładowania – to jest to

Laptopa nie powinniśmy ładować skokami, czyli podłączać go na kilkanaście minut w celu „podładowania”, ponieważ bateria liczy to jako jeden, pełen cykl. Trzymajmy się zatem zasady, że jeśli korzystamy z baterii, starajmy się ją rozładować do bezpiecznego poziomu 3-5 procent, a następnie podłączmy komputer do zasilania i „załadujmy” baterię do pełna. Oczywiście trudno jest się trzymać tej zasady na sztywno, bo z laptopa korzystamy w różnych warunkach, jednak warto mieć to na uwadze. Jeżeli komputer mamy cały czas podpięty do prądu, dobrze jest zapewnić baterii taki cykl ładowania średnio co dwa tygodnie, aby trochę ją pobudzić i nieco zmusić do pracy. Wówczas powinna nam służyć długo i bez komplikacji.

 

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.