Komputer do gier – na co warto zwrócić uwagę?

Gry komputerowe mają nam sprawiać przyjemność, a tę osiągamy nie tylko dzięki pomysłom twórców, ale również odpowiedniemu sprzętowi, który ma wpływ na płynność gry, rozdzielczość obrazu, jego szczegółowość itp. Zobaczcie zatem kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując komputer do gier.

komputer-do-gier

Mobilny czy stacjonarny?

To ważne pytanie, które powinniśmy sobie zadać. Jeżeli zależy nam na mobilności, możemy kupić laptopa, który spokojnie obsłuży najnowsze gry, jednak musimy się wówczas liczyć z większym wydatkiem. Wybierając komputer stacjonarny możemy sobie pozwolić na lepsze parametry, a w przyszłości dużo łatwiej będzie nam dostosować sprzęt do jeszcze wyższych wymagań.

Karta graficzna

Dobra grafika w grach to podstawa, dlatego dużą uwagę powinniśmy poświęcić doborowi odpowiedniej karty. Dużą popularnością cieszą się w tym przypadku karty NVIDIA. Najprostsze z nich to dwugigowe GTX 750 lub GTX 760 – karty ze średniej półki, które całkiem dobrze sprawdzą się przy graniu. Jeżeli jednak jesteście bardziej wymagający, macie większy budżet i chcecie, by wszystko świetnie „hulało”, warto zwrócić uwagę na GTX 960 lub GTX 970, które mają już 4 GB pamięci. W kartach graficznych ważna jest również tzw. szyna danych pamięci, której przepustowość ma wpływ na płynność i szybkość grania.

Jaki dysk?

Tutaj mamy wybór między klasycznym, talerzowym dyskiem HDD i dyskiem SSD, który kosztuje więcej, ale jest kilka razy szybszy od tradycyjnego. Naszym zdaniem warto jest postawić na tę drugą opcję, co wpłynie na szybkość ładowania gier i większą przyjemność z grania.

Płyta główna

Podczas wyboru płyty głównej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość zamocowania odpowiedniej ilości RAM. Możemy przyjąć, że dla komputerów służących do grania 8 GB to pewne minimum, ale z reguły powinno to być od 16 GB w górę. Im więcej RAM-u, tym przyjemniejsza gra i więcej detali.

Cena

Niestety cały czas obowiązuje zasada, że im lepszy sprzęt, tym droższy, ale jeżeli zależy nam na odpowiednich parametrach oraz oszczędności, warto wybrać poleasingowy komputer do gier. Dzięki temu za ok 3 tys. złotych możemy dostać sprzęt z najwyższej półki, który w sklepie kosztowałby ok 8-9 tys. W tej cenie otrzymujemy doskonały produkt, który pozwoli nam na granie we wszystkie nowości i nie będzie od nas wymagał szybkiej modyfikacji, dając nam tzw. bezpieczny zapas.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.