Jaką kartę graficzną wybrać?

Jaką kartę graficzną wybrać? Czym różnią się od siebie poszczególne modele? Czy potrzebuję karty dedykowanej? To tylko kilka pytań dotyczących grafiki, które pojawiają się podczas kupna komputera. Najważniejsza jest jednak odpowiedź na pytanie, do czego zamierzamy używać naszego sprzętu? Wówczas dużo łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią kartę, która sprosta naszym wymaganiom.


jaką-kartę-graficzną-wybrać

Karta do prac graficznych

Jeżeli szukamy laptopa typowo do prac graficznych, programów inżynierskich, symulacji, montażu filmów itp., warto zwrócić uwagę na karty z rodziny Quadro produkowane przez firmę NVIDIA. Są to rozwiązania skierowane do profesjonalistów, które potrafią obsłużyć jednocześnie wiele wątków, np. podczas renderowania, gdy następuje dosyć spore obciążenie. Wówczas tego typu karta powinna się doskonale sprawdzić. Jednocześnie jednak może ona wypadać nieco gorzej podczas bardziej skomplikowanych gier, mimo że jej moc obliczeniowa często jest zdecydowanie lepsza od innych kart.

Karta do gier

Jeżeli zatem chodzi o grafiki gamingowe, lepiej od karty Quadro, dedykowanej specjalistom, powinna sprawdzić się klasyczna i często dużo tańsza karta NVIDIA GeForce lub porównywalna z nią karta Radeon. Tego typu karty z segmentu konsumenckiego skupiają się na jednym potoku danych i sprawniej poradzą sobie z grami, ponieważ w tym przypadku nie zależy nam na wielowątkowości.

Nie musi być dedykowana

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze musimy, a czasem nawet nie powinniśmy decydować się na karty dedykowane, ponieważ niejednokrotnie są nam one po prostu niepotrzebne. Szczególnie, jeśli posiadamy karty zintegrowane o dobrych parametrach i nie wykonujemy skomplikowanych prac graficznych. Karty dedykowane mogą wówczas oznaczać niepotrzebne koszty, ponieważ przyrost wydajności jest w tym przypadku niewielki.

Pamiętajmy też, że obecnie, poczynając od drugiej generacji procesorów (czyli od Intel HD 3000) karty zintegrowane radzą sobie naprawdę dobrze i potrafią całkiem sporo, nawet w grach. Z ich wykorzystaniem jesteśmy zatem w stanie grać już w większość starszych gier, które są na rynku oraz dużą część nowych. Tym bardziej, bez problemów poradzą sobie również z codzienną pracą komputera. Wybierając odpowiedni sprzęt poinformujmy zatem sprzedającego, do czego dokładnie będzie nam on służył. Wówczas dobry doradca pomoże nam wybrać najlepszą konfigurację.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.