4 informacje, które warto uzyskać kupując komputer poleasingowy

Komputery poleasingowe to świetny wybór, jeśli zależy nam na bardzo dobrym produkcie klasy biznes za niewielką cenę. Pamiętajmy jednak, że jest to sprzęt używany, zatem decydując się na jego kupno, warto zwrócić uwagę na pewne niuanse. Oto kilka informacji, które powinniście uzyskać od sprzedawcy, wybierając odpowiedni dla siebie laptop poleasingowy.


Jaka klasa sprzętu?

Ten temat jest stosunkowo rzadko poruszany przez osoby handlujące sprzętem poleasingowym, a jest niezwykle istotny, ponieważ klasa sprzętu odzwierciedla nie tylko jego stan, ale również czas użytkowania. Jeżeli zatem zależy nam na produkcie poleasingowym, który nie jest wyeksploatowany i ma nam posłużyć przez kolejne lata, zdecydowanie skupmy się na segmencie klasy A, czyli komputerach o najmniejszym „przebiegu”, które są dokładnie sprawdzane, zanim trafią do rąk klientów. Komputery klasy B i C z pewnością będą jeszcze tańsze, ale jednocześnie bardziej zużyte i segment ten przeznaczony jest raczej do sprzedaży hurtowej niż dla wymagających klientów indywidualnych.

Skąd jest leasing?

Często na zużycie i ogólny stan sprzętu ma wpływ to, gdzie był on użytkowany i tutaj niestety leasing polski i wschodnioeuropejski nie wypada najlepiej. Komputery służbowe często nie są zbyt bardzo szanowane, a ich stan nieraz pozostawia wiele do życzenia. Z naszych obserwacji wynika, że kultura użytkowania służbowego sprzętu jest inna np. w krajach skandynawskich, gdzie komputery nawet po 3-5 latach pracy wyglądają naprawdę dobrze, a ślady użytkowania widać głównie na klawiszach i touchpadach. Warto zatem wiedzieć, kto wcześniej pracował na komputerze, który zamierzamy kupić.

Jaka klawiatura?

Jeżeli kupujemy sprzęt po leasingu skandynawskim lub zachodnioeuropejskim, często musimy zmienić w nim znaki na klawiaturze, co przeważnie robi się za pomocą naklejek. Co prawda jest to szczegół, ale warto zwrócić również na to uwagę, ponieważ naklejka papierowa zedrze nam się po kilku miesiącach użytkowania, a dobrej jakości naklejka silikonowa ma ścieralność podobną do farby na klawiaturze.

Czy można zweryfikować informacje nt. komputera?

Jeżeli sprzedawca podchodzi uczciwie do sprawy, powinien mieć narzędzia pozwalające zweryfikować informacje na temat danego komputera. Dzięki odpowiednim programom możemy bowiem sprawdzić czas pracy twardego dysku, stopień zużycia baterii oraz wiele innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku używanego sprzętu. Zdarza się bowiem, że firmy odnawiają komputery we własnym zakresie, składają z kilku jeden oraz czyszczą, używając odpowiedniej chemii, a następnie sprzedają jako „prawie nowe”. Jeżeli zatem nie chcemy kupować składaka, powinniśmy mieć dostęp do tej wiedzy, a dobry sprzedawca nie powinien jej przed nami ukrywać.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.