Czas na wiosenne porządki w komputerze

Jeżeli chcemy, by nasz dom był czysty, a przebywanie w nim sprawiało nam przyjemność, musimy go regularnie sprzątać i wyrzucać śmieci. Raz na jakiś czas przyda się również generalne sprzątanie, wraz z pozbyciem się dawno nieużywanych rzeczy lub nawet drobnym remontem. Podobnie sprawa ma się z używanym na co dzień komputerem, któremu również przydadzą się wiosenne porządki. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas ich przeprowadzania.

wiosenne porządki w komputerze

Czysty pulpit to przyjazny pulpit

Pulpit na komputerze jest jak salon w domu – powinien być czysty i elegancki, a korzystając z niego nie powinniśmy potykać się o porozrzucane w nieładzie rzeczy. Nawet, jeśli używamy ich na co dzień, powinny one mieć swoje miejsce na półkach czy w odpowiednich szafkach. Włączając komputer na dzień dobry nie powinny nas zatem atakować poupychane na ekranie foldery, dokumenty, zdjęcia i inne pliki. Dbajmy o to i przynajmniej raz na jakiś czas przeprowadźmy dogłębną segregację – poprzenośmy wszystko na swoje miejsca, a niepotrzebne pliki po prostu wyrzućmy.

wiosenne porządki - szuflady

Po co nam nieużywane programy i aplikacje?

Po co trzymać rzeczy, których nie używamy? Ta zasada świetnie sprawdza się w życiu (czas pozbyć się dziurawych, choć ulubionych koszulek i powyrzucać niepotrzebne szpargały z szafek), jak i w komputerze. Warto zatem zajrzeć do zainstalowanych programów oraz aplikacji i usunąć te, których od dłuższego czasu nie uruchamialiśmy lub po prostu przestały nas bawić i niepotrzebnie zajmują miejsce. Niewykluczone, że znajdziecie nawet takie, których nigdy nie używaliście. Uważajcie jednak, bo niektóre, na pozór nieznane programy są niezbędne do normalnej pracy komputera. Usuwajcie zatem te, które na pewno znacie.

Czyszczenie mechaniczne

Wiosenne porządki w komputerze powinny też dotyczyć typowo fizycznego sprzątania. To świetna okazja, by wyczyścić nie tylko obudowę, matrycę czy zatłuszczoną i zabrudzoną klawiaturę, ale również podzespoły – szczególnie, jeśli mamy laptopa, w którym mamy do nich stosunkowo proste dojście. Oczywiście nie przesadzamy ze środkami czyszczącymi. Do „odkurzenia” wewnętrznych części powinno wystarczyć sprężone powietrze lub pędzelek.

wiosenne porządki - jak nie czyścić laptopa

Kopia zapasowa

Podczas wiosennych porządków pozbywamy się plików i programów, których nie używamy, ale jednocześnie warto zadbać o te, które są dla nas ważne. Wszystkie powinny mieć kopię zastępczą, którą możemy stworzyć na dysku zewnętrznym lub w chmurze (a najlepiej w obu tych miejscach). Dzięki temu maksymalnie ograniczymy ryzyko utraty danych w przypadku „awarii”, pamiętając, że nie ma sprzętów stu procentach niezawodnych.

Nie tylko na wiosnę

Wiosna to idealna okazja do pozbycia się bałaganu w naszym komputerze, ale pamiętajmy, by o porządek dbać również na co dzień. Jeśli powyższe rzeczy będziemy wykonywać systematycznie, korzystanie z naszego sprzętu będzie dużo przyjemniejsze. Pamiętajmy zatem, by na bieżąco pozbywać się zasobów niepotrzebnych i jednocześnie odpowiednio zabezpieczać te, na których nam zależy.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.