Komputer dla gracza komputer gamingowy – jak wybrać?

W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie jak wybrać komputer dla gracza i na jakie parametry techniczne komputera należy zwrócić uwagę. Zapraszamy do lektury.

Zwykle komputer to narzędzie pracy. W wielu przypadkach jednak służy przede wszystkim rozrywce. Rynek gier komputerowych dynamicznie się rozwija, zachwycając realistyczną grafiką, efektami specjalnymi i grywalnością. Komputer dla gracza powinien spełniać szereg wymogów, żeby rozgrywka była płynna i przyjemna. Do obsługi coraz bardziej zaawansowanego grafiki potrzeba coraz mocniejszych komputerów. Wymagania stawiane naszym jednostkom są coraz wyższe.

Jak wybrać dobry komputer dla gracza?

Jak wybrać komputer gamingowy?

Pytanie nr 1 – Komputer stacjonarny czy laptop?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać to czy decydujemy się na komputer stacjonarny czy laptop. Decyzja jest dość prosta: komputer stacjonarny daje większe możliwości, jednak nie jest mobilny. Laptop dają mobilność jednak są większe i cięższe od przeciętnych laptopów i zazwyczaj słabsze niż jednostki stacjonarne w tym samym segmencie cenowym.

komputer dla gracza
komputer dla gracza stacjonarny vs laptop

Kolejne zagadnienie, które należy przeanalizować to wybór odpowiedniej karty graficznej.

Pytanie 2 – Jaka karta graficzna?

Najważniejszym podzespołem w komputerach dla graczy jest karta graficzna. Powinna być zewnętrzna, dedykowana. Nie powinna być zintegrowana. Do wyboru mamy karty dwóch producentów: AMD (Radeon) oraz nVidia (GeForce).
Przy wyborze jak najbardziej wydajnej karty trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak shadery, szerokość szyny pamięci i skuteczność układu chłodzenia. Producenci wymyślili małą podpowiedź i większość kart przeznaczonych stricte do grania ma dodaną do nazwy literę X.

Mocna karta graficzna nie udźwignie całej pracy bez odpowiednio wydajnego procesora

Procesor

Zbyt słaby procesor nie pozwoli na wykorzystanie pełni jej możliwości karty graficznej. Conajmniej czterordzeiowy procesor jest dobrym wyborem. Dobrze zdecydować się też na procesor pozwalający na podkręcenie. ONależy pamiętać, żeby pasował do płyty głównej.

Pamięć RAM

Istotny aspekt stanowi też pamięć. 16GB RAM to bezpieczne rozwiązanie, chociaż i 8GB spełni swoje zadanie. Natomiast dysk twardy powinien być w miarę możliwości jak największy, gdyż wiele gier lubi gromadzić dane, oraz jak najszybszy – najlepiej 7200 obr/min. Pod względem prędkości polecane są dyski SSD. Wsprzedaży dostępne są też dyski HDD. Dobrym rozwiązaniem jest w tym wypadku zaopatrzenie się w obydwa dyski – mniejszy SSD na system, a większy HDD na gromadzenie plików.

Oprócz podzespołów ważne dla komfortu i bezpieczeństwa gry są także odpowiednie urządzenia peryferyjne.

Urządzenia peryferyjne

Przede wszystkim odpowiedni monitor i obudowa komputera. Jeśli chodzi o monitor – oczywiście istotne są rozdzielczość i kontrast, a także jak najniższy czas reakcji matrycy, aby uniknąć opóźnień obrazu.
Obudowa powinna być na tyle duża, aby oprócz podzespołów zmieścić też odpowiedni układ chłodzący. W wypadku częstego grania komputer dużo bardziej się nagrzewa i potrzebuje dodatkowo chłodzenia aktywnego w postaci wentylatorów.

KOMPUTER DLA GRACZA – PODSUMOWANIE

Odpowiednio dobrany i skompletowany sprzęt zapewni maksimum przyjemności z gry. Przede wszyskim dobra karta graficzna, mocny procesor I dużo pamięci RAM I dobre urządzenia peryferyjne. W końcu liczy się nie tylko grafika i akcja, ale i fakt, że nasza maszyna nie zawiedzie w najważniejszym momencie.