Matryca matowa czy błyszcząca – która lepsza?

Podobno na temat gustów się nie dyskutuje i każde rozwiązanie technologiczne ma swoich zwolenników i przeciwników. Zapewne można to odnieść również do matryc wykorzystywanych w laptopach i pytania, która jest lepsza – matryca matowa czy błyszcząca? Zdania bywają tu podzielone, ale my stoimy po jednej ze stron i zdecydowanie wybieramy opcję pierwszą. Szczególnie jeśli mamy na myśli matryce wykorzystywane w laptopach biznesowych.

matryca matowa czy błyszczące

Matryca błyszcząca

Tzw. matryce glare, czyli błyszczące są montowane w większości laptopów średniej i niższej klasy, ponieważ ich koszt jest niższy. I właśnie cena jest ich największym plusem, choć zyskują na tym przede wszystkim producenci tnący koszty. To, co nas najbardziej denerwuje w tego typu rozwiązaniach to „efekt lustra”. Jeżeli bowiem sami możemy się przejrzeć w ekranie, to odbija się w nim również wszystko, co nas otacza, a jeżeli jest to światło, to praca na komputerze staje się niemożliwa lub co najmniej uciążliwa, a nasze oczy bardzo szybko się męczą. Korzystanie z takiego laptopa na dworze lub w słoneczny dzień staje się po prostu udręką.

matryca matowa czy błyszcząca - gif

Dodatkowo dla wielu matryc typu glare charakterystyczne są także kiepskie kąty widzenia oraz bardzo szybko widoczny efekt negatywu, co można zauważyć, poruszając ekranem w górę i w dół. W matrycach błyszczących często przekłada się to na jakość obrazu, a czasami widzimy wówczas wręcz czarne plamy. Zwolennicy tego typu rozwiązań przekonują jednak, że matryce te zapewniają bardziej klarowne i żywsze kolory, choć naszym zdaniem są one po prostu „podciągnięte”, łatwiej w nich wyostrzyć i przekoloryzować obraz, ale nie odzwierciedlają one rzeczywistych barw.

Matryca matowa

Wychodzimy z założenia, że laptop to sprzęt mobilny i co za tym idzie powinniśmy z niego korzystać bez przeszkód w różnych warunkach, a słoneczna pogoda nie może nam w tym przeszkadzać. Dlatego wybieramy matryce matowe, które charakteryzują się bardzo dobrym odzwierciedleniem kolorów i świetnymi kątami widzenia, a przy dłuższym wpatrywaniu się w ekran nasze oczy dużo mniej się męczą. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę matryce wysokiej jakości, bo właśnie takie najczęściej montuje się w laptopach klasy biznes – już nawet w przypadku ekranów dotykowych używanych w sprzęcie z tego segmentu.

matryca matowa - dobry pomysł

Takie rozwiązania są droższe w produkcji, zatem ich użycie często ma wpływ na cenę końcową laptopa. Jeżeli jednak zależy Wam na dobrej jakości i przystępnej cenie, doskonałym rozwiązaniem mogą się okazać komputery poleasingowe. Zapraszamy zatem do naszego salonu, gdzie oferujemy bardzo duży wybór tego typu sprzętu i gdzie możecie liczyć na pomoc profesjonalnych doradców.

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.