Najważniejsze cechy laptopa biznesowego.

dobry-laptop-biznesowy

Odpowiedni laptop biznesowy w znaczący sposób ułatwi Ci pracę i zwiększy twoją produktywność również podczas podróży. Powinien on być na tyle lekki aby móc go wszędzie ze sobą zabrać i nie odczuć jego ciężaru. Oprócz wagi najważniejszymi cechami laptopa biznesowego jest odpowiedni ekran nie odbijający światła oraz długa żywotność baterii.

Dobry laptop biznesowy sprawi że twoja praca będzie prostsza i przyjemniejsza niż kiedykolwiek bez martwienie się czy specyfikacje które posiada twój laptop są wystarczająco odpowiednie do pracy jaką wykonujesz.

Poniżej przygotowaliśmy listę najważniejszych technicznych cech laptopa biznesowego w której wskazaliśmy parametry na które warto zwrócić uwagę. To zdecydowanie ułatwi Tobie poszukiwana odpowiedniego modelu.

Po pierwsze ⇒ Żywotność baterii – zwróć uwagę na laptopy które zapewniają długą ilość godzin pracy bez podłączonego zasilania. Najlepsze modele mogą osiągnąć nawet do 9 godzin użytkowania bez konieczności podpięcia kabla. Jak ten model Dell 7490 Core i5-8250U Gwarancja kilku godzin nieprzerwanej pracy jest szczególnie ważne podczas podróży czy ważnych prezentacji.

⇒ Dysk twardy – Programy najnowszej generacji potrzebują dużej wydajności, wobec tego laptop powinien posiadać przynajmniej 8 GB pamięci Ram. Ta wielkość świetnie sprawdzi się podczas pracy typowo biurowej. Laptop powinien posiadać także dysk półprzewodnikowy (SSD) zamiast dysku twardego (HDD), ponieważ dyski SSD są o wiele bardziej wytrzymałe i co najważniejsze szybsze. Jeśli w pracy wykorzystujemy bardziej specjalistyczne programy np. do obróbki grafiki, 16 GB pamięci Ram zapewni nam większą swobodę i płynność podczas pracy.

Jednym z ważnych cech laptopa biznesowego jest zdecydowanie jego ⇒ Procesor – Czym nowsza generacja tym lepiej, jeśli chodzi o proste pracę biurowe na laptopie dobrze sprawdzą się modele np. Intel Core i3. Każdy wyższy numer będzie lepszy i sprawi ze twój laptop będzie szybszy a praca na nim bardziej płynna. Jeśli jesteś wielozadaniowcem polecamy zainwestować w przynajmniej Intel Core i5, aby Twoja praca była dla Ciebie jak najbardziej optymalna.

⇒ Chłodzenie – Większa wydajność potrzebuje zwiększonego chłodzenia. Na ogół im laptop jest cieńszy, tym ma gorszą wentylację. Przez co wydajność opada, kiedy laptop się nagrzewa. Co więcej im ciężej musi działać wentylacja w laptopie, tym jest ona głośniejsza. Jeśli więc szukasz maksymalnej wydajności i jak najmniejszego hałasu, musisz dokładnie przyjrzeć się systemowi wentylacji. Tak więc jeśli zależy ci na wydajności przy małym natężeniu hałasu musisz dokładnie sprawdzić jaki system wentylacji procesora posiada dany model. Szczególnie dobrze sprawdzi się tutaj opatentowana konstrukcja firmy Dell Model Dell Precision 7720 Xeon E3-1505M V 6 , który pozostaje chłodny nawet przy wykonywaniu najbarziej wymagających zadań dzięki wentylatorom piątej generacji

Kolejnym ważnym czynnikiem jest ⇒ System operacyjny– posiadanie najnowocześniejszego systemu na swoim urządzeniu jest bardzo ważne. Jeśli planujesz zakup starszego modelu zwróć szczególną uwagę czy ma on wgrany najnowszy system operacyjny np. Windown 10. Oprócz zapewnienia kompatybilności, nowy system może uchronić przed cyberatakami na które mógłby być narażony jeśli posiadałby wgranego starszego Windowsa np. 7 lub 8.

⇒ Waga – Najlepiej sprawdza się modele poniżej 2 kg które sprawią że mobilne użytkowanie będzie bardzo przyjemne, a laptop nie będzie dodatkowym ciężarem. Model Dell XPS 9370 waży tylko 1,21 kg , co w żadnym wypadku nie zmniejsza jego wydajności, dodatkowo jego wielkość jest dopasowana do rozmiaru stolików w samolotach, więc jeśli zamierzasz zabierać swojego laptopa w dalekie podróże ten model jest dla Ciebie

 

⇒ Wyświetlacz – Jeśli planujesz pracować również na świeżym powietrzu albo chociażby w bardzo jasnym pomieszczeniu. Ekran antyrefleksyjny i matowa matryca będą bardziej niż zalecane. Taka funkcjonalność uchroni przed światłem słonecznym czy silnym oświetleniem, a ekran urządzenia nadal będzie czytelny i ty mniej zmęczysz swój wzrok. Wartym obejrzeniu jest np. Dell Latitude e5491 , który posiada tą funkcję.

⇒ Trwałość – Trwała i wytrzymała obudowa to niezbędność w laptopie z którym zamierzasz często podróżować. Atutem może być jeśli laptop przeszedł testy (klasy wojskowej) MIL-STD 810G gwarantującym przetrwania laptopa w każdych warunkach użytkowania również w wypadkach takich jak zalanie czy upadek, jak np. Dell e7470.

⇒ Bezpieczeństwo – wiele modeli oferuje różne opcję zabezpieczeń w zależności od potrzeb. W laptopach biznesowych szczególnie warto zadbać o ten aspekt. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się uwierzytelnienie wielopoziomowe jak czytnik linii papilarnych i czytnik Smart Card, który chroni przed nieautoryzowanym dostępem do laptopa. Posiada go m.in. notebook Latitude 5480. Model posiada również Dell Data Protection, który chroni dane z urządzeń zewnętrznych w tym w chmurze oraz Dell™ ControlVault, który chroni przed atakami.

⇒ Klawiatura i Touchpad – oba komponenty są bardzo ważne mimo ze często je pomijamy, ale to one wpływają bezpośrednio na jakość doświadczenia podczas korzystania z laptopa. Jeśli większość czasu spędzasz w tzw. „cyferkach” przyda Ci się klawiatura numeryczna, która idzie w parze głownie z większymi laptopami. Odpowiedni rozmiar touchpada również wpłynie na wygodę z użytkowania a także jej wyczuwalny „klik”.

Na końcu nie możemy zapomnieć o ⇒ Peryferiach– sprawdź czy twój laptop ma wszystkie potrzebne porty oprócz podstawowego portu USB, możesz potrzebować również złącza HDMI lub DisplayPort jeśli będziesz chciał podłączyć dodatkowy ekran. Jeśli jesteś fotografem lub grafikiem na pewno przyda Ci się również port na karty SD. Jeśli laptop nie posiada któryś z tych portów bo na przykład pozbył się ich stawiając na smukłość zaopatrz się w odpowiedni przejściówki. Przemyślane i dobrze rozlokowane porty znajdziemy m.in. w Dell Precision 5530. 

Wybierając laptop zwróć szczególną uwagę na powyższe specyfikację aby mieć pewność że twój laptop nie zawiedzie Cię w najmniej odpowiednim momencie, a ty jak najlepiej wykonasz Swoją pracę.