Stacja robocza. Co to jest i komu się przydaje?

Stacja robocza – jak sama nazwa wskazuje – to komputer przeznaczony do ciężkiej pracy. Jest to wysokiej klasy sprzęt, charakteryzujący się dużo lepszą mocą obliczeniową, a także jakością podzespołów, stabilnością i dbałością o bezpieczeństwo, niż w przypadku standardowych komputerów osobistych. Rozwiązanie idealne dla profesjonalnych, wymagających użytkowników.

stacje robocze

Produkt dla zawodowców

Zwykły komputer bez problemu powinien sobie poradzić z takimi zadaniami, jak surfowanie po sieci, oglądanie filmów, granie w proste gry czy obsługa standardowych programów. Jeżeli jednak nasze zapotrzebowanie jest większe, warto zastanowić się nad komputerem wyższej klasy. Stacja robocza staje się potrzebna, gdy zależy nam np. na płynnej pracy z oprogramowaniem CAD, pracach graficznych, tworzeniu i edycji animacji lub materiałów wideo, analizy dużej ilości danych itp. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla architektów, inżynierów, grafików, projektantów oraz innych specjalistów, których codzienna działalność wymaga szybkiego, sprawnego i bardzo wydajnego sprzętu. Oni nie mogą sobie pozwolić na niepewny produkt.

stacje robocze - gif

Stacjonarnie i mobilnie

Stacje robocze wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z komputerami stacjonarnymi, które mają dużą moc, ale trudno byłoby je nazwać urządzeniami przenośnymi. I faktycznie często są to maszyny przeznaczone do pracy biurowej. Jeżeli jednak zależy nam na sprzęcie bardziej poręcznym, powinniśmy zastanowić się nad tzw. mobilnymi stacjami roboczymi. Rozwiązanie to jest idealne dla profesjonalistów, którzy nie pracują wyłącznie stacjonarnie, często podróżują lub korzystają z komputera podczas spotkań z klientem. Szukając tego typu produktów, warto postawić na sprawdzonych producentów, jak Dell, Lenovo czy HP.

mobilne stacje graficzne - Lenovo

mobilne stacje graficzne - Dell Precision

Mobilne stacje robocze od standardowych laptopów odróżnia nie tylko jakość wykonania i materiałów, ale przede wszystkim dużo większa wydajność, profesjonalne układy graficzne oraz dodatkowe zabezpieczenia przed utratą danych. Tego typu sprzęt wywodzi się z laptopów biznesowych, ale nierzadko jest od nich nieco cięższy i bardziej masywny – coś za coś 🙂

Lepsza jakość = wyższa cena

Decydując się na stację roboczą z pewnością musimy też dysponować dużo większym budżetem niż w przypadku kupna zwykłego komputera osobistego lub laptopa. Wysoki standard i dbałość o odpowiedni poziom kosztuje więcej, a w tym przypadku nie ma kompromisów, ponieważ często jest to sprzęt, na którym realizowane są ważne i niezwykle cenne projekty.

Pamiętajmy jednocześnie, że jest to sprzęt na lata, dlatego, jeśli nie możemy sobie pozwolić na produkt nowy, z powodzeniem możemy postawić na produkt używany. Zapraszamy zatem do salonu Computer Alliance, gdzie znajdziecie komputery poleasingowe wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach. Nasi doradcy z pewnością pomogą Wam dobrać stację roboczą dostosowaną do wyspecjalizowanych potrzeb oraz wymagań.

 

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.