5 rzeczy, które wpływają na cenę laptopa

Wszystko, w tym również sprzęt elektroniczny, musi swoje kosztować, ale czy zastanawialiście się kiedyś, za co dokładnie płacicie i co ma realny wpływ na cenę laptopa? Postanowiliśmy nieco zgłębić temat i opisać kilka rzeczy, które mają spore przełożenie na jej wartość.

cena laptopa

Marka

Jeden z podstawowych wyznaczników to marka komputera. Nie od dziś wiadomo bowiem, że najbardziej cenią się firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, duzi gracze, którzy bazują na swoim doświadczeniu, mogą zatrudnić najlepszych specjalistów, a dodatkowo wydają spore pieniądze na promocję oraz wizerunek. Za najdroższą markę komputerów uznaje się Apple, ale wśród znanych i cenionych firm wymienić możemy m.in. HP, Lenovo czy Dell.

Linia produktowa

Komputery przenośne możemy podzielić na dwie, podstawowe linie produktowe, czyli laptopy biznesowe oraz konsumenckie. Różnice między nimi, jeśli chodzi o poziom wykonania oraz zabezpieczeń, są znaczące, co również przekłada się na ich cenę. Za sprzęt biznesowy o tych samych parametrach, co jego marketowy odpowiednik musimy zapłacić dużo więcej.

cena laptopa - pieniądze

Jakość materiałów

Jedną z rzeczy, które mają wpływ na cenę laptopa jest jakość elementów użytych do jego wykonania. Jeżeli producent na tym zaoszczędzi, wypuszczając na rynek komputer świetnie wyglądający, ale cały plastikowy, to może nam zaproponować niższą cenę, chociaż taki sprzęt z pewnością nie będzie zbyt trwały. Jeśli z kolei mamy komputer z magnezowo-aluminiową obudową, stalowymi zawiasami, tytanowymi wzmocnieniami, specjalnymi zabezpieczeniami dysku, żyroskopami, lepszą matrycą itp., to musimy za niego zapłacić więcej, ponieważ koszt jego produkcji jest wyższy.

Podzespoły

Oczywiście liczy się nie tylko to, co na zewnątrz, ale również to, co znajduje się w środku komputera. Lepszy procesor, dodatkowy dysk SSD, większa pamięć RAM, karta graficzna zintegrowana lub dedykowana – to wszystko ma znaczny wpływ na końcową cenę komputera. Poza tym warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu jedynie o parametry, ale również markę podzespołów, które są tym droższe, im bardziej znane i cenione firmy są ich producentami.

cena laptopa - jakość materiałów

Wiek

Na koniec pozostaje nam kwestia wieku laptopa, i tutaj sprzęt komputerowy możemy porównać do samochodu, gdzie za cenę nowego auta średniej klasy możemy kupić używany samochód renomowanego producenta, który posłuży nam dłużej, a jego użytkowanie sprawi nam dużo więcej przyjemności. Jeżeli zatem zależy nam na komputerach klasy biznes, ale nie chcemy wydawać zbyt wielu pieniędzy, warto zastanowić się na sprzętem poleasingowym. Zapraszamy zatem do naszego salonu, gdzie profesjonalni doradcy pomogą Wam dobrać produkt dopasowany do Waszych potrzeb.

 

Wszystkie zamieszczone materiały są chronione prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Computer Alliance.