Jak samodzielnie złożyć komputer do gier? – porady eksperta Computer Alliance

Jak samodzielnie złożyć komputer do gier? Ekspert Computer Alliance radzi.

Jak samodzielnie złożyć komputer do gier? Jakie podzespoły dobrać i na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby grywalność i parametry były na odpowiednio wysokim poziomie? I najważniejsze jaki budżet na to przeznaczyć?

naprawa komputerów warszawa

Laptopy, smartfony i tablety oferują coraz lepsze parametry i z dnia na dzień stają się popularniejsze, a co za tym idzie ich koszt stale się zmniejsza. Telewizory Smart TV zyskują coraz to nowe funkcjonalności. Niektórzy zastanawiają się czy komputery stacjonarne, będą dalej istnieć i nie zostaną wyparte przez urządzenia mobilne?

Nic bardziej mylnego. Komputery stacjonarne bardzi silnie wpisały się w gamingowy świat i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie mogło się to zmienić, nawet pomimo coraz szerszego zastosowania lepotpów i smartfonów.

Komputer stacjonarny, mimo wszystkich jego wad i ograniczeń, są doskonałym rozwiązaniem dla każdego fana gier. Samodzielne złożenie komputera wymaga co prawda trochę wiedzy, ale jest zadaniem wykonalnym. Zatem odpowiedzmy sobie na tytułowe pytanie: Jak samodzielnie złożyć koputer do gier?

Jak samodzielnie złożyć komputer do gier? – NAJWAŻNIEJSZE PYTANIE – Jakim dysponujesz budżetem?

Wszystko kręci się wokół pieniedzy, nie inaczej jest przy składaniu komputera gamingowego. Nową i wydajną dobrze sprawującą się jednostkę gaminogową można złożyć za około 2000zł (bez uwzględnienia monitora). W pełni optymalny komputer do gier bazujący na najnowocześniejszych podzespołach to koszt rzędu 5000zł i więcej. Jeżeli jednak nie dysponujesz takim budżetem, nie przejmuj się. Jeżeli zdecydujesz się na komputery poleasingowe z bardzo krótkim przebiegiem, wtedy koszt całego zestawu spradnie o 50%.
Przykładowe konfiguracje w tym przedziale cenowym z uwzględnionym rabatem:
1. Dell XPS 8300
2. HP 8300
3. Lenovo k330

Procesor i płyta główna – Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Odpowiadając na kolejne zagadnienie dotyczące pytania Jak samodzielnie złożyć komputer do gier nalezy zastanowić się nad porcesorem oraz płytą główną. Obecnie na rynku dominuje dwóch producentów procesorów – Intel i AMD. Ich flagowe produkty różnią się znacznie ceną, ale i osiągami. Dla przykładu fajnym rozwiązaniem jest i7-4960X za bagatela ok. 3900 zł, tymczasem najnowsze dzieło AMD – FX 9590, który posiada nominalnie lepsze parametry, lecz w testach wypada znacznie słabiej kosztuje niecałe 700 zł.

Jak samodzielnie złożyć komputer do gier

Nowoczesne gry wymagają procesorów wydajnych, najlepiej 4-rdzeniowych, choć lepsze układy dwurdzeniowe (np.Intel Core i3-4130) w połączeniu z wydajną kartą graficzną też sobie poradzą. Dla przykładu bardzo wydajny procesor Intel Core i7-4930K (6 rdzeni, częstotliwość: 3,4 GHz, 12 M cache) to koszt ok. 2000 zł.

Częstotliwość taktowania procesora powinna być jak najwyższa, to samo dotyczy rozmiaru pamięci cache. Bardziej ekonomicznym wyjściem jest seria Intel Core i5-4440 czy A10-7850K (koszt ok. 600-650 zł). Bardzo ważne, aby procesor był kompatybilny z płytą główną – decyduje o tym rodzaj gniazda tzw. socket. Jeśli procesor ma socket np. 1150, to płyta główna musi mieć takie samo wejście 1150. Warto też dobrać płytę z jak najwyższą częstotliwością zegara magistrali systemowej oraz z jak największą ilością pamięci RAM. Jeśli budżet jest nieco bardziej uszczuplony, warto rozważyć kupno lepszej płyty głównej i późniejszą wymianę procesora na wydajniejszy. Decydując się na konkretny procesor, należy porównać dostosowane do niego płyty główne.

Pamięć RAM – Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Standardowo im więcej, tym lepiej. Najnowsze gry wymagają nawet 8 GB. Standard to oczywiście DDR3 (zalecane: 1600 MHz, wersja maksymalna: 32 GB pamięci taktowanej na 3000 MHz). Producentów jest wielu, wyróżnić można tu polską firmę GoodRam czy przodującą ostatnio w rankingach G.Skill. Zawsze należy sprawdzić, czy płyta główna obsługuje wybrany rodzaj pamięci. To bardzo ważne, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

Karta graficzna – Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Karta graficzna to temat rzeka. Liczba producentów, a w ślad za tym ich oferta jest na prawdę szeroka. Postanowiliśmy skupić się na informacji na co należny zwrócić uwagę przy inwestycji w kartę graficzną. Najważniejszy jest zaanektowany w karcie szybkość procesora oraz ilość i rodzaj zamontowanej pamięci i w ślad za tym szyna i takotowanie pamieć.

Zakres cenowy kart pamięci kształtuj się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto przed wyborem zapoznać się z rankingami wydajnościowymi np. na benchmarku. Obecnie gry nie są tak wymagające aby kupować karty za kilkanaście tysięcy złotych.

Karty graficzne kosztują od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Wszystko zależy od zasobności portfela i oczekiwań. Warto przed wyborem zapoznać się z rankingami wydajności. Obecne wymagania gier nie są aż tak wygórowane, by kupować kartę graficzną za kilka tysięcy złotych – te są raczej przeznaczone do rozwiązań profesjonalnych. Trzeba jeszcze wspomnieć o technologiach SLI i CrossFire, które służą łączeniu kilku układów graficznych na jednej płycie głównej. Rozwiązanie to niesie ze sobą pewne konsekwencje, np. problemy ze sterownikami czy wysoką temperaturą, ale dwie karty z wyższej półki to naprawdę wymierne efekty. Zalecamy tu łączenie kart z pamięcią co najmniej 2 GB DDR5 – ich pamięć bowiem nie sumuje się.

Twardy dysk – Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Dyski twarde dzielimy na dyski twarde HDD i SSD. Zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest posiadanie dysku SSD nawet o pojemności 128GB na system i gry oraz dysku HDD 1TB na dane.
Zalecana wielkość to 1 TB, choć mniejsza też nie będzie stanowić znacznego problemu (chociaż jedna gra może zajmować do ok. 30 GB). Ważna jest szybkość (ilość obrotów na minutę) oraz pamięć cache – im więcej, tym dysk będzie wydajniejszy.

Napęd optyczny – Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Tu oczywistym wyborem jest DVD, zwłaszcza z możliwością nagrywania. Warto zwrócić uwagę na szybkość (im wyższa, tym lepsza, np. x24 lub nawet x54). Powoli jednak napęd optyczny przestaje pełnić swoją funkcję w dobie coraz szybszego internetu. Gry pobiera się z internetu i wykupuje tylko klucz licencyjny. Takie rozwiązanie ułatwia instalację i sprawia, że automatycznie posiadamy wszystkie akutalizacje gier.

Zasilacz i obudowa – Jak samodzielnie złożyć komputer do gier?

Każdy podzespół w swojej specyfikacji technicznej ma podany pobór mocy. Suma wszystkich wartości powinna być niższa niż moc zasilacza. Wiele obudów do komputera sprzedawanych jest razem z zasilaczem warto więc zakupić ten z lepszym i wydajniejszym zasilaczem, szczególnie jeżeli planujemy naszą jednostkę gamingową rozbudowawywać w późniejszym czasie. Należy pamiętać, że zasilacz to ostatni element, na którym można oszczędzać. Obudowa musi gwarantować dobre chłodzenie oraz odpowiednią ilość miejsca – wszystko zależy tu od parametrów, wydajności i wielkości, zwłaszcza karty graficznej.

Poniżej prezentujemy 3 wybrane maodele dostępne w naszym salonie sprzedaży od ręki:
1. Dell XPS 8300
2. HP 8300
3. Lenovo k330
Samodzielne złożenie komputera nie jest sprawą skomplikowaną, jednakże wymaga wiedzy technicznej. Powyżej zaprezentowaliśmy jedynie ogólne zalecenia. Jeśli czujesz, że powyższe wskazówki to za mało, postaraj dowiedzieć się więcej lub skorzystaj z pomocy specjalistów. Wielokrotnie wspominaliśmy o rankingach zamieszczanych w sieci. Zawsze też możesz dopytać sprzedawcę (np. o to, czy dany procesor pasuje do kupowanej przez ciebie karty). Nigdy nie śpiesz się z decyzją, uważnie przeczytaj specyfikację techniczną. Jeśli czujesz się niepewnie, możesz zdecydować się na wariant pośredni, czyli na kupno płyty razem z procesorem.

Jeżeli nie chcesz sam borykać się ze składaniem komputerów zachęcamy do zapoznania się możliwością złożenia swojego gamingowego potwora u nas: Naprawa Laptopów Warszawa

Zachęcamy do kontaktu i lektury innych artykułów.

Zespół Computer Alliance