Podstawka chłodząca pod laptopa – jak wybrać? Czy warto?

Podstawka chłodząca pod laptopa – na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Podstawka chłodząca pod laptopa jak wybrać i czy w ogóle warto w nie inwestować? W artykule przeanalizujemy cechy i właściwości jakimi powinna charakteryzować się dobra podstawka chłodząca pod laptopa.

Stacje robocze i ultrabooki kasy biznes, szczególnie te najwydajniejsze, potrafią podczas obliczeń i wytężonej pracy znacznie się nagrzać. Podwyższona temperatura podzespołów w laptopie może spowodować obniżenie wydajności, a w skrajnych wypadkach nawet kompletne wyłączenie się laptopa. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest dobrze dobrana podstawka chłodząca pod laptopa. Jak znaleźć idealne rozwiązanie dla swojego laptopa i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podstawka chłodząca do laptopa

Podstawka chłodząca pod laptopa – Czy warto ją mieć?

Głównym zadaniem podstawki jest oczywiście chłodzenie laptopa dzięki oddolnej wentylacji. Jednak podstawka, podstawce nierówna. Przed zakupem warto zapoznać się z ofertą i niekoniecznie kierować się wyborem najtańszego, często tandetnego i nieefektywnego, rozwiązania. Dobrze dopasowana podstawka od sprawdzonego dostawcy dodatkowo znacznie ułatwi korzystanie z laptopa. Pozwoli na regulację kąta pracy i nachylenia. Podstawka chłodząca pod laptopa zmniejszy poziom hałasu wentylatorów.

Jak działa podkładka chłodząca?

Działanie podkładki jest bardzo proste. Polega ono na mechanicznym ruchu powietrza poniżej laptopa, który obniża jego temperaturę. Podkładkę kładzie się wygodnie na kolanach, poduszce lub biurku i podpina kablem USB. Po podłączeniu kablem USB i uruchomieniu włącznika. Po jego uruchomieni wentylator zaczyna się kręcić jednocześnie dostarczając chłodne powietrze do obudowy notebooka. Dobrze dobrana podkładka pozwala obniżyć temperaturę karty graficznej i procesora nawet o 15°C.

 

Cechy dobrej podstawki chłodzącej.

Wentylatory

Na skuteczność chłodzenia dobrej podstawki chłodzącej ma ilość i moc zamontowanych wentylatorów. Większa liczba i moc wentylatorów sprawia, że chłodzenie jest mocniejsze i skuteczniejsze. Przy analizie liczby wentylatorów należy wziąć również pod uwagę generowany przez nie hałas. Jeżeli chcemy obniżyć hałas – lepiej wziąć podkładkę z jednym większym wentylatorem, niż z kilkoma mniejszymi. Rozwiązanie z jednym dużym wentylatorem najlepiej sprawdzi się w laptopach, które mają większą ilość otworów wentylacyjnych. Przykładami takich laptopów są linie biznesowe np. (kliknij w link i zobacz):

  1. DELL Precison
  2. Lenovo ThinkPad
  3. HP Elitebook

Producenci podkładek chłodzących (tych droższych) decydują się na kontroler prędkości obrotów. Pozwala to dopasować pracę wentylatorów do potrzeb, a tym samym zmniejszyć głośność pracy, w zależności od potrzeb.

Rozmiar

Drugą bardzo ważną cechą dobrej podkładki chłodzącej jest dopasowanie jej do rozmiarów laptopa. Producenci podają tę informację na opakowaniu produktu. Warto, aby podkładka był nieco większa od laptopa, wtedy chłodzenie jest najefektywniejsze i nie ma niepotrzebnych strat energii kinetycznej strumienia powietrza.

Mobilność

Oferta producentów podkładek jest bardzo szeroka. Dostępne są przeróżne modele w zależności od potrzeb. W sprzedaży można spotkać rozwiązania stacjonarne, przygotowane przede dla użytkowników, którzy pracują przy biurku. Są również notebooki mobilne dla osób przemieszczających się. Przed zakupem warto zastanowić się jaka podstawka sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku. Jak do tej pory korzystamy ze sprzętu.

Podstawka chłodząca pod laptopa – Materiał

Kolejną cechą na którą należy zwrócić uwagę przy doborze idealnego rozwiązania jest materiał podkładki. Wiele tańszych podstawek jest wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przy mocno grzejących się notebookach warto rozważyć podstawki wykonane z metalu, najlepiej z aluminium. Ponadto płyta, na której stawiany jest laptop, powinna być perforowana, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza.

Design i konstrukcja

W przypadku designu i konstrukcji ogranicza nas jedynie wyobraźnia producentów. Podstawki chłodzące mogą przybierać różne kształty. Ponadto zastosowane konstrukcje mogą różnić się między sobą. Jedne będą w formie gabarytowej płyty, w której dostępne są regulowania kąta nachylenia, inne będą sprzedawane jako stoliki, które można wykorzystać np. pracy na leżąco w łóżku. Design zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika laptopa.

Poziom hałasu

Dobra podstawka chłodząca pod laptopa powinna być cicha. Oczywiście nie da się wyeliminować lekkiego szumu w 100%. Warto jednak, aby rozwiązanie było możliwie ciche. Podkładka nie powinna być dodatkowym źródłem uciążliwego hałasu. Dostępne w naszym sklepie podkładki chłodzące są bardzo ciche i wydajne.

Nóżki

Każda dobra podkładka powinna być wyposażona w nóżki zakończone twardą gumą. Gumowe nóżki zapewnią stabilność podczas użytkowania. Podkładka nie będzie się przesuwała po biurku czy pościeli. Niektóre podkładki mają również możliwość regulacji wysokości pozwalające do ustawiania laptopa w dogodnej pozycji użytkowej.

PODSUMOWANIE – Dobra podkładka chłodząca pod laptopa

Dobra podkładka chłodząca pod laptopa znacznie poprawi wydajność i komfort użytkowania laptopa. Zdażą się, że mobilne stacje robocze przy zaawansowanych obliczeniach mogą się nagrzewać, co może negatywnie wpłynąć na wydajność podzespołów. W celu poprawy wydajności przy podwyższonej temperaturze warto zastosować sprawdzone podkładki chłodzące.

Bardzo dobre podkładki chłodzące znajdziecie Państwo w naszej firmie:
http://www.computer-alliance.pl
Zapraszamy
Zespół Computer Alliance