Pamięc RAM – Ile jej potrzebujemy?

W tym artykule omówimy ile jest potrzebnej pamięci RAM do poszczególnych prac wykonywanych na komputerze. Zacznijmy od wytłumaczenie do czego ona w ogóle służy. W skrócie jest to pamięć krótkotrwała komputera. Dzięki niej komputer może się uruchomić, a system operacyjny załadować, to tam aplikację uruchamiają się i przechowują informacje podczas aktywnego korzystania z nich. Podsumowując pamięć RAM umożliwia szybki i wydajny dostęp do wielu programów jednocześnie.

Biorąc te wszystkie funkcję pod uwagę zastanów się ile pamięci RAM potrzebujesz ? Czyli, ile pamięci Ram jest Ci potrzebne do płynnego działania komputera i jego szybkiej reakcji. Zalecamy rozważenie najgorszych scenariuszy przy podejmowaniu decyzji o ilości pamięci RAM. Mówiąc najprościej, lepiej mieć więcej pamięci Ram niż żeby potem okazało się ze mamy jej za mało a nasz komputer jest niewydajny.

Ilość potrzebnej pamięci RAM zależy od tego, do czego zamierzasz używać swojego komputera. Oglądanie filmów na YouTube lub przeglądanie Internetu nie wymaga dużej ilości pamięci RAM. I odwrotnie, będziesz potrzebować zdrowej dawki pamięci podczas grania w wymagające graficznie gry wideo lub renderowania filmów 4K. Tak więc, podczas gdy większość ludzi nie potrzebuje dużej ilości pamięci RAM do codziennej pracy, innym z pewnością się przyda.

Najbardziej popularnymi typami pamięci RAM jest 8 GB, 16 GB oraz 32 GB. Poniżej rozpisaliśmy, która wielkość pamięci sprawdzi się dla jakiego użytkownika i jakiego rodzaju pracy wykonywanej na laptopie.

⇒ 8 GB

Pojedyncze aplikację zwykle nie zużywają dużej ilości pamięci RAM, jednak większość osób lubi otwierać kilkanaście kart przeglądarki jednocześnie i uzyskiwać dostęp do witryn internetowych, które wyświetlają wiele grafik, uruchamiają różne aplikacje internetowe i odtwarzają wideo. Wszystko to razem oznacza, że dostępna pamięć RAM może się szybko zużyć. Jeśli jesteś jednym z takich wielozadaniowców 8 GB pamięci RAM to absolutne minimum, którego potrzebujesz. Taka ilość pamięci powinna umożliwić otwieranie wielu kart i przełączanie się między nimi bez znacznego pogorszenia wydajności. Możesz nawet spróbować lekkiej edycji zdjęć lub wideo z 8 GB pamięci RAM, ale może czekać Cię długi czas ładowania. Gra z zaledwie 8 GB pamięci RAM w systemie może być ryzykowną propozycją. Istnieje wiele gier – w tym nowoczesne tytuły – które działają doskonale z 8 GB pamięci. Ale jeśli chcesz zagrać w coś bardziej wymagającego, musisz zainwestować w większą pamięć. W obliczu wątpliwości lub niepewności, większe jest zawsze lepsze. Jeśli porównujesz podobne modele z różnymi pojemnościami pamięci RAM, wybierz większy GB, jeśli mieści się w Twoim budżecie. Zaoszczędzisz sobie późniejszych kłopotów z aktualizacją i będziesz mieć spokój, wiedząc, że Twój komputer będzie mógł przesyłać strumieniowo, edytować, odtwarzać i projektować bez niskich prędkości przetwarzania lub frustrujących opóźnień

⇒ 16 GB

Jeśli potrzebujesz więcej pamięci do grania i do średnio-zaawansowanej pracy na komputerze, najlepszą opcją będzie 16 GB pamięci RAM. W niektórych przypadkach możesz być zaskoczony, ile pamięci RAM wymaga dana aplikacja, pamiętaj także, że prawdopodobnie będziesz chciał uruchomić więcej niż jedną aplikację jednocześnie. Bardziej wymagające gry czy programy kreatywne np. firmy Adobe, samodzielnie wykorzystują sporą ilość pamięci RAM. Dlatego jeśli jesteś zapalonym graczem lub po prostu wymagającym użytkownikiem i wiesz ,że będziesz korzystać z dużej ilości programów jednocześnie i pracować na dużych bazach danych, to zalecamy co najmniej 16 GB. To samo tyczy się fotografów i grafików korzystających z Adobe Photoshop lub podobnych aplikacji do bardziej zaawansowanej edycji zdjęć lub edycji video np. w Adobe Premiere czy Sony Vegas. Taka ilość pamięci daje ludziom wystarczająco dużo miejsca na standardowe zadania i dobrze nadaje się do nowoczesnych gier. Nawet jeśli masz wiele otwartych kart podczas korzystania z aplikacji wymagającej dużej ilości zasobów, 16 GB będzie doskonałym wyborem.

⇒ 32 GB

Dzięki 32 GB będziesz mógł cieszyć się graficznie ulepszoną rozgrywką, a jednocześnie nadal wykonywać wiele czynności w tle, takich jak strumieniowanie na żywo, tworzenie grafik 3D czy montowanie filmów. Posiadanie wystarczającej ilości pamięci dla gier, w które chcesz grać, jest zalecane dla każdego gracza, który chce poprawić wrażenia z gry i skorzystać z szybszego czasu ładowania. Pamięć RAM 32 GB przyspieszy czas reakcji systemu, załaduje grę szybciej i poprawi liczbę klatek na sekundę.

Jeśli chcesz uzyskać jak najwyższa wydajność, całkowity brak zacinania i opóźnień to 32 GB pamięci RAM będzie idealnym wyborem dla Ciebie. Taka ilość daję niejako gwarancję długowieczności ponieważ jest to o wiele więcej niż współcześnie wymaga większość programów, więc przez bardzo długi czas nie będziesz musiał kupować czy aktualizować nowej technologii. Podsumowując 32 GB pozwala na ekstremalną wielozadaniowość, w tym przesyłanie strumieniowe i intensywne korzystanie z przeglądarki.

Podsumowanie

Uważamy, że większość użytkowników dobrze poradzi sobie z 8 GB pamięci RAM. Wybierz 16 GB lub więcej, jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, korzystasz z najbardziej wymagających gier i aplikacji lub po prostu chcesz mieć pewność, że zaspokoisz wszelkie przyszłe potrzeby.

Gdy już zorientujesz się, ile pamięci RAM jest dla Ciebie odpowiednie, kup odpowiedni sprzęt w Computer Alliance. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię zakup nowego komputera, czy modernizacja dotychczasowego laptopa, powinieneś rozważyć, w jaki sposób będziesz korzystać z komputera i ile miejsca w pamięci będzie on potrzebował na jego utrzymanie. Jeśli Twój laptop pozwala na dołożenie drugiej pamięci lub wymianę na większą, to z pewnością warto to zrobić. Jeśli natomiast wybierasz model z pamięcią wlutowaną, to należy postawić na laptopa z minimum 16 GB RAM-u. Laptopy mają najczęściej tylko dwa gniazda na pamięć RAM.