Programy do sprawdzania temperatury komputera – Ekspert z Computer Alliance Radzi

Program do sprawdzania temperatury komputera

Program do sprawdzania temperatury komputera. Komputery to bardzo skomplikowane urządzenia elektroniczne. Wyposażone są w wiele mikroprocesorów, kabelków i innych podzespołów, o które należy w odpowiedni sposób dbać. Jednym ze sposobów dbania o podzespoły w komputerze stacjonarnym i laptopie jest regularne sprawdzanie temperatury komputera i zawartych w nim podzespołów.

program do sprawdzania temperatury komputera

Komputer (a raczej jego podzespoły), jak każde urządzenie elektroniczne, może działać w określonych warunkach. Idealne warunki to suche powietrze i temperatury od 0°C do 15°C. Sytuacja komplikuje się, gdy komputer zaczyna się nadmiernie nagrzewać, czy to pod wpływem zewnętrznych warunków termicznych, czy też wytężonej pracy lub nieefektywnego chłodzenia. Nie tylko jest to niebezpieczne dla podzespołów, ale też negatywnie wpływa na efektywność działania całego zestawu. Dlatego ciepło wydzielane przez płytę główną, procesor oraz kartę graficzną warto przez cały czas kontrolować i monitorować. Służą do tego odpowiednie program do sprawdzania temperatury komputera.

Czemu warto monitorować temperaturę?

Powodów jest przynajmniej kilka, ale najważniejszy jest jeden – dzięki temu możemy z wyprzedzeniem dowiedzieć się, że z komputerem dzieje się coś niepożądanego, i temu zapobiec. Prawda jest taka, że jeśli nie będziemy o podzespoły odpowiednio dbać, to prędzej czy później mogą zacząć się przegrzewać. Pierwszym z powodów, aby nie dopuścić do przegrzewania się podzespołów jest fakt, że doprowadza to do obniżenia ich wydajności.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze programy do sprawdzania temperatury komputera

Większość podzespołów komputerowych wyposażona jest w czujniki temperatur. Dzięki nim możliwe jest stałe monitorowanie ilości wydzielanego ciepła i – w razie potrzeby – włączanie funkcji zabezpieczających, np. polegających na obniżeniu taktowania. Jednak najważniejsze jest to, że informacje z czujników mogą sczytywać także programy zewnętrzne. Jest wiele darmowych aplikacji, które przekażą nam bardzo szczegółowe dane. Oto kilka z nich.

  • HWMonitor – to bardzo popularny program do sprawdzania temperatury komputera. Informuje o niemal wszystkich parametrach temperaturowych komputerowych podzespołów. HWMonitor w czasie rzeczywistym podaje dane na temat temperatur pracy wszystkich rdzeni procesora, karty graficznej, płyty głównej, pamięci RAM, a także dysków twardych. Informuje ponadto o napięciach, taktowaniach oraz aktualnym zużyciu procentowym danych podzespołów. Dzięki HWMonitor dowiemy się również o prędkościach obrotowych zamontowanych wentylatorów.
  • AMD OverDrive – program przeznaczony tylko i wyłącznie dla posiadaczy procesorów marki AMD. Przekazuje bardzo dużo informacji przede wszystkim na temat procesora,. Aplikacja informuje o prędkościach wentylatorów. Dzięki AMD OverDrive można zmieniać wiele parametrów układów AMD, w tym napięcie oraz taktowanie. To potężne narzędzie dla posiadaczy procesorów marki AMD.
  • SpeedFan – to mniej funkcjonalny i dużo prostszy program w porównaniu do HWMonitor. SpeedFan informuje o temperaturach procesora, płyty głównej i dysków. Pozwala również na sprawdzenie i regulowanie prędkości obrotowych wentylatorów, np. zmniejszenie obrotów, aby zniwelować generowany hałas. Z tej funkcji należy korzystać bardzo ostrożnie, gdyż zbyt niska prędkość obrotowa nie wpłynęła negatywnie na temperaturę podzespołów w efekcie niewydajnego chłodzenia.
  • MSI Afterburner + RivaTuner – wszystkie powyższe programy są bardzo przydatne, ale brakuje im jednej funkcji. Chodzi o wyświetlanie wszystkich informacji w formie OSD (on screen display), czyli naniesionych bezpośrednio na ekran. Na to pozwala duet w postaci MSI Afterburner i RivaTuner. Wystarczy je odpowiednio skonfigurować, aby w trakcie gry mieć dostęp do wszystkich najważniejszych informacji, włącznie z aktualnymi temperaturami i zużyciem poszczególnych podzespołów. Co więcej, sami możemy ustawić wyświetlany kolor oraz czcionkę.
  • Core Temp – ten program pozwala na monitorowanie pracy procesorów. Core Temp podaje informacje na temat napięcia, taktowania oraz temperatury każdego rdzenia procesorów. Dodatkowo dzięki Core Temp możemy dowiedzieć się, jaki dokładnie układ posiadamy, w jakiej litografii został wyprodukowany i jakie gniazdo wykorzystuje.

Zdaniem ekspertów z zespołu Computer Alliance, każdy z zaprezentowanych programów jest godny polecenia. Niektóre mają więcej funkcji niż inne, niektóre pozwalają tylko na monitorowanie, a inne na regulacje ustawień podzespołów. Jedno jest pewne każdy odpowiednio dobrany dla naszych procesorów sprawdzi się w swojej roli doskonale. Jesteśmy zdania, że warto od czasu do czasu profilaktycznie sprawdzić temperaturę podzespołów komputera lub laptopa.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą komputerów poleasingowych, z bardzo efektywnym systemem chłodzenia i solidnymi podzespołami. Kliknij w link i odwiedź nasz serwis: Computer Alliance

Zachęcamy też od obejrzenia porad naszych ekspertów.

[]